10 kroků k výběru dobrého realitního makléře

Při prodeji nebo koupi nemovitosti se jedná o vysoké částky, a tak se mnohým zdá zbytečné platit navíc i provizi realitní kanceláři. Praxe nám však potvrzuje, že transakce s nemovitostmi, které se rozhodnou řešit laici svépomocí, přinášejí mnoho problémů, ztrátu času a nakonec i peněz. Dobrý realitní makléř vás od toho může osvobodit. Jak ho hledat? Poradíme vám.

Pokud plánujete prodávat nemovitost a rozhodujete se, zda oslovit realitního makléře, rozhodně nezačněte tím, že uveřejníte „na zkoušku“ svůj soukromý inzerát. Mnozí této chyby již trpce litovali. Výsledkem totiž je, že vás budou kontaktovat desítky agentů, kteří budou chtít zařadit vaši nemovitost do své nabídky a naslibují vám hory-doly. Nejprve si raději udělejte průzkum. Spolupráce s realitním makléřem se vám zvlášť vyplatí, nemáme-li žádné zkušenosti s prodejem domu či bytu nebo jste si tím prošli již velmi dávno a nevíte, jak se změnily podmínky. Realitní kancelář (RK) vám může pomoci i tehdy, když prodáváte nemovitost s nějakou komplikací, jako věcné břemeno, zástavní právo, více spoluvlastníků či prodej pozůstalosti. Určitě byste měli vyhledat RK, pokud nebydlíte v dané lokalitě nebo jste časově zaneprázdněni. Jak tedy začít?

  1. Rozhoďte sítě
    Začněte tím, že se informujte u rodiny, přátel, známých a kolegů. Stojí to za pokus, někdo z nich možná má osobní zkušenost a poradí vám schopného a spolehlivého realitáka. Pokud touto cestou nikoho nenajdete, zkuste to na internetu. Najděte stránky realitních kanceláří, prohlédněte si také jejich Facebook, případně Youtube kanál. Všímejte si úrovně prezentace nemovitostí, kvality fotek a popisu. Možná najdete i zkušenosti klientů na diskusních fórech.
  2. Zjistěte si vizitku realitní kanceláře
    Při výběru RK je dobré vědět, jak dlouho v daném městě působí a zda má v oblasti realit dostatečné zkušenosti. Dobrým znakem je členství realitní kanceláře nebo jejího makléře v profesním sdružení. Vyhněte se makléřům, kteří nemají své stabilní kanceláře a provozy, případně „schránkovým realitkám“, které mají jen oficiální sídlo s poštovní adresou bez kanceláře.
  3. Osobní setkání
    Když máte užší výběr, určitě si domluvte osobní schůzku. První dojem z toho, jak se makléř odprezentuje, je důležitý, budete mít potom představu, jak asi bude prezentovat vaši nemovitost. Připravte si otázky, klidně si je i napište, abyste na nic nezapomněli. Dobrý a zkušený makléř vám dokáže na vše odpovědět přesně a „nemlží“. Nebojte se zeptat se i osobní reference.
  4. Prohlídka nemovitosti
    Nikdy nesvěřte svou nemovitost makléři, který ji ani neviděl. Odborník pozná na první pohled výhody i nevýhody bytu či domu, a může tak zvolit správnou marketingovou strategii, poradit případné změny a nastavit správnou cenu.
  5. Formy inzerce
    Prezentace nemovitosti je velmi důležitá, proto se předem informujte, přes jaké kanály bude RK vaši nabídku inzerovat. Pokud agent pouze pasivně převezme váš inzerát a nebodaj i vaše fotografie, něco není v pořádku. Dobří makléři mají k dispozici profesionálního fotografa, který nemovitost nafotí, případně vám připraví i video – virtuální prohlídku, která může odfiltrovat zájemce, kteří by se ozvali jen díky nedorozumění. Nespolupracujte s makléři, kteří využívají soukromou, nikoli profesionální inzerci.
  6. Zjistěte, co nabízí
    Rozsah služeb, které vám realitní makléř nabídne, by měl být jedním ze základních faktorů vašeho výběru. Dobrá RK by pro vás měla bezproblémově zrealizovat celý proces, práce makléře a nárok na odměnu by měly končit až úspěšným převodem nemovitosti na nového majitele a vyplacením kupní ceny. Realitka má zajistit všechny potřebné dokumenty od prodávajících, kupujících iz katastru a také návrhy všech smluv. Měla by koordinovat celý proces prodeje, převodu, obhlídek a připomínkování smluvní dokumentace. Jejím úkolem je také dbát o bezpečný převod a právní podporu, případně pomoci is finančním poradenstvím.
  7. Nevybírejte nejlevnějšího
    Nejvyšší provize realitního makléře nemusí být zárukou největší profesionality, ale nejnižší je vždy podezřelá. Určitě jste se už přesvědčili, že levné věci skrývají riziko au dobrých odborníků to platí dvojnásob. Za kvalitu se platí a kvalitní makléř s vyšší provizí vám přinese více benefitů a nakonec možná i vyšší zisk.
  8. Bez smlouvy ani krok
    Každý profesionální pracovní vztah by měl fungovat na základě dohody, ideálně písemné. Nikdy nedohodujte spolupráci s RK bez podepsání smlouvy. Písemná dohoda jasně specifikuje práva i povinnosti obou stran, což eliminuje možná nedorozumění. Je také třeba stanovit si i podmínky odstoupení od smlouvy, stejně jako období, na jaké se uzavírá. Mnozí klienti mají dilema, zda zvolit výhradní, exkluzivní, spolupráci nebo nevýhradní. Když však vašemu makléři důvěřujete, výhradní spolupráce vám může přinést více výhod. Můžete ji zkusit nastavit nejprve na kratší dobu, například měsíc, a v případě spokojenosti ji prodloužit.
  1. Nenechte se ovlivnit tlakem
    Nikdy nepodepisujte nic, čemu nerozumíte, pod tlakem a v rychlosti. Takové praktiky využívají někteří realitní makléři, aby si vynutili rychlý podpis. Pokud dokumentu nerozumíte, požádejte o vysvětlení, případně o čas, abyste to mohli probrat s někým, kdo problematice rozumí. Tlak ze strany makléře můžete brát jako výstražný signál.
  2. Nebojte se nesouhlasu
    Makléř by neměl být pasivní, musí mít v talonu rady a doporučení, která jsou nad rámec vašich znalostí, jinak vám je takový makléř na nic. Dobrý realiták se nebude bát s vámi nesouhlasit, bude-li se mu zdát, že děláte něco nesprávného. Často se to stává hlavně při nastavení kupní ceny, o které mají nezkušení laici velmi mlhavou představu, možná i díky citovému vztahu k nemovitosti. Nebojte se toho, nesouhlas může být dobrým znamením.

Další články autora