Stop plastovým sáčkem: Vyrobte si ekologický obal na jídlo, který je ve světě hitem

Plasty doslova zaplavují naši planetu a proto je nezbytné, abychom je postupně začali vypouštět z našich životů. Naštěstí stále více lidí začíná myslet ekologicky. Pokud do hrstky ekonadšenců patříte i vy, zapomeňte na mikrotenové kapsy a vyrobte si s námi tyto fantastické sáčky.

Spotřeba mikrotenových sáčků v každodenním životě je podle statistik v běžné domácnosti obrovská. Pokud i rovnou separujete odpad poctivě, jejich používání planetu tak či onak zahlcuje. V případě, že byste chtěli žít více ekologicky, inspirujte se Marií Barossovou, která již více než rok vyrábí takzvané „beeswrap“, neboli ekoobaly na potraviny. Podle jejích slov mají hned několik obrovských výhod. „Myšlenku ekologického obalu mi vnukla moje dcerka, která mi poslala takový ekologický obal z New Yorku. Odkdy ho vyrábím, od Velikonoc, jsem dodnes nekoupila žádný plastový sáček do domácnosti. Zachovává čerstvost potravin a prodlužuje jejich trvanlivost. Navíc je to kompostovatelné,“ vysvětlila Barossová.

Jak na to? Na výrobu ekoubrousek existují dvě techniky – zažehlování nebo vaření. Obě metody jsou velmi jednoduché a netrvají déle než pár minut. Základem je hmota, kterou si vyrobíme z 80 gramů včelího vosku, 1 lžíce jojobového oleje a 40 gramů borové pryskyřice. Tyto tři složky mají dohromady antiseptické, antibakteriální a antimykotické vlastnosti.

Postup: vezmeme si kus látky a odměříme na ní rozměr zhruba 30×30 centimetrů. Použít můžete novou látku, ale i starou košili soucí už jen k vyhození. Tak jí dáte nový život. Připravte si pečící plech a na něj položte pečící papír. K tomu položte ustřižený kousek látky. Na kuchyňském struhadle si nastrouhejte voskovou směs a rovnoměrně ji nasypte na kus látky. Přiložte vrstvu papíru a pomalu zažehlujte. Ubrousek není třeba otáčet, protože vosk prosákne přes celou látku. Po chvíli můžete žehličku vypnout a vrchní vrstvu papíru opatrně odloupněte. Vosk zaschne během několika vteřin. Hotovo! Druhý způsob je ještě o něco jednodušší. V hrnci roztopte voskovou směs a ponořte do ní kus látky. Nechte ji na chvíli v hrnci, aby se pořádně nasál roztátý vosk. Pomocí vařečky po chvíli ubrousek vytáhněte a nechte ztuhnout. Hotovo!

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram